Pzt - Cmt 11.00 - 19.00 Pazar Kapalı

(0212) 561 29 49

Bakırköy/İstanbul

Top

Evlilik Terapisinde Neler Yapılır?

Evlilik terapisinde, öncelikle, eğer evlilikte bir kriz durumu varsa (ki çoğu zaman vardır) mevcut krize müdahale edilir. Sonraki aşamada; ilişkideki durum tespiti yapılır ve akabinde terapistle birlikte seçeneklere bakılır. Eşler, terapi sürecinde, evliliklerinde ne hissettiklerine, ne istediklerine, ikilemlerine, sorumluluklarına kafa yorarlar. Her bir seçeneğin avantaj ve dezavantajlarını terapistle beraber tartar ve terapi sürecinde seçeneklerden birini kendi hür iradeleriyle seçip, kendi hayatlarının ve hayat arkadaşlıklarının sorumluluğunu alıp, kendi kararlarını verirler. Bu sürecin sonrasında bedellerine razı gelerek, kararlarının ardında dururlar.

Evlilik terapisinin çok farklı teorik modelleri ve uygulamada çok farklı psikoterapi teknikleri vardır. Evlilik terapisine başvuran çiftin; evliliklerindeki spesifik (kendilerine özgü) ihtiyaçlarına göre ve başvurdukları psikoterapistin mesleki donanımına göre, farklı terapi modellerinin, farklı terapi teknikleri seçilebilir. Üç evreli bir terapi modeline göre:

Evlilik Terapisinin Evreleri

Başlangıç evresi

İlk seans: tanışma ve karşılıklı bilgilenme.

Öncelikle; kriz sürecine müdehale, eşlerin kendi köşelerine çekilerek bir süre (örneğin en az 30 gün) soluklanmaları, kafalarını toparlamaları.          Evlilikteki temel sorunların ve beklentilerin netleştirilmesi.

Orta evre

Geçmişte yaşanmış, karşılıklı olumsuzluklar için karşılıklı af dileyebilmek ve affedebilmek.

Geçmişte yaşanmış fakat halen eşlerden birinin gündemini meşgul eden olumsuzlukları “unutmaya çalışmak” yerine (önerilecek terapi tekniklerini kullanarak) son bir kez anlamlandırıp, kabul etmek ve geride bırakmak.

Hayatta ve evlilikte güncele (şimdiye) gelebilmek.

Hayat ortaklığını (son kez) tekrar denemek.

Çeşitli terapi tekniklerini öğrenmek ve evlilik ilişkisinde uygulamayı denemek.

Son evre

“Tamam mı, devam mı?” “Neye tamam, neye devam?”

Share
basarakman

No Comments

Post a Comment