Pzt - Cmt 11.00 - 19.00 Pazar Kapalı

(0212) 561 29 49

Bakırköy/İstanbul

Top

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi içinde yaşadığı psikolojik güçlüklerden çıkış yolu arayan insanla, psikoterapistin yol arkadaşlığıdır. En geniş tanımıyla: ruhsal sorunlar yaşayan bir insanın; bir psikoterapist ile birlikte sorunları karşılıklı konuşarak birlikte anlama ve iyileştirme çabasıdır. Psikoterapiye başvuran kişi ile psikoterapist arasında; karşılıklı güvene ve açıklığa dayalı farklı bir sohbet ilişkisidir. Bu ilişkinin esas amacı; kişinin yaşadığı güçlüğü iyileştirebilmesi için, yaşadığı güçlüğü önce anlamaya çalışmasıdır. Psikoterapi; kişinin kendi içinde yeni konuşmalar yapmasını teşvik etmektir. Kişi, bütün bunları yapabilmesi için; desteğe, metoda, kılavuza, haritaya, rehbere, yönteme ihtiyaç duyar. Bu yöntem; psikoterapi ilişkisinde; başvuran kişiyle birlikte oluşturulmaya çalışılır. Günümüzde, birçok nedenle, insanın kendisiyle bağlantısı bozulmaktadır. Bunun sonucunda insanın; diğer insanlarla ve hayatla ilişkisi de bozulmaktadır. Aynı kısır döngüler içinde çabalayan günümüz insanı kendini giderek daha yorgun, mutsuz, kaygılı, yalnız, öfkeli, anlaşılmamış, umutsuz ve çaresiz hissedebilmektedir. Bu tablo, insanda yerinde saymaya, bir kurtarıcı beklemeye, hatta kendi hayatına kayıtsız kalmaya dönüşebilmektedir. İnsan ruhunda ikilemler, çelişkiler ve tutarsızlıklar vardır. Sorunlarımızı öteleme, erteleme, geçiştirme, üzerini örtme, inkar etme eğilimlerimiz de vardır, sorunumuza etraflıca kafa yormadan çabucak çözme sabırsızlığımız da.

Halbuki, yaşadığımız çatışmalarla yüzleşmeden, hiçbir şeyi iyileştiremeyiz. Bir sorunu öncelikle anlamaya çalışırsak, çözüm belki de ardından gelebilecektir. Psikoterapi çalışmasıyla kişi; hangi meselede ne hissettiğini, gerçekten ne istediğini netleştirmeye çalışır. Korkularına ve kaygılarına rağmen; kendi çelişkileriyle yüzleşmeye cesaret ederse, süreç içinde kendi olumlu-olumsuz yönleriyle tanışıp, kendini bir bütün olarak kabul edip, kimi konularda esnemeye ve kendini geliştirmeye çalışabilir. Bütün bu sürece; kendini ve hayatı bütünüyle anlamaya ve kabul etmeye çalışmak denilebilir. Psikoterapi süreci ilerledikçe, kişi, kendi ruhsal merkezini bulup, ortaya çıkarabilir. Daha bağımsız ve özgür bir hayat için yaşam boyu bir mücadele gereklidir. Kişinin kendi seçeneklerini netleştirip, kendi seçimlerini onaylamayı öğrenmek psikoterapiyle mümkün olabilmektedir. Eğer bir insan, yaşadığı olumsuz duygularla başa çıkmakta zorlanıyorsa; psikolojik bir destek almasında fayda olacaktır.

Psikoterapi, bir ilişkidir. Psikoterapist ile başvuran kişi arasında, karşılıklı konuşmaya, paylaşmaya, alışverişe dayalı bir ilişkidir. Psikoterapist; başvuran kişiyi asla yargılamayacaktır ve kişinin koşulsuz yanında olacaktır. Psikoterapi ilişkisi; mahremiyet içerir. Kişinin terapi seansında paylaştığı her şey, terapide sır olarak kalır. Psikoterapiye başvuran kişinin; terapiste güvenmesi, kendini ve terapisti kandırmaması, açık ve güvenilir olması, geribildirim almaya-vermeye açık olması önemlidir.

Share
basarakman

No Comments

Post a Comment